15. 9. 2019

1.OVS

1. oddíl vodních skautů

Náš skautský oddíl je rozdělen na několik holčičích a klučičích posádek, což jsou menší skupinky dětí v podobném věku. Společně se členové posádky potkávají každý týden na klubovně, kde pro ně mají jejich kormidelníci (starší členové oddílu) připraven program. Všechny posádky pak vyráží na společné větší či menší akce v průběhu roku. Skautský program je zaměřený na všestranný rozvoj, posiluje spolupráci ve skupině i samostatnost, odpovědnost, vztah k přírodě, konkrétní dovednosti jako třeba zdravovědu (a mnoho dalšího!) a v neposlední řadě i duchovní a mentální rozvoj. A protože jsme skauti vodní, prochází členové oddílu několikaletou vodáckou průpravou. Začínají na pramici P550 na klidné vodě na řece Dyji (6-10 let). Dále přes fyzicky a technicky náročnější ovládání kánoe na prvně klidné (Dyje) a později rychleji tekoucí vodě např. řeka Jihlava, Sázava, Hron atd. (10-14 let), až nakonec ti nejlepší a nejšikovnější zasednou v zimě do kajaku a na znojemském plaveckém bazénu se učí eskymácký obrat (15 a více let). Následně se výuka přesune na divokou vodu a na umělé slalomové kanály v Českých Budějovicích a Praze v Tróji. U členů, kterým nevyhovuje jízda na kajaku, je vodácký program zaměřen na nafukovací kánoe Baraka a výlety na divočejší řeky, mimo jiné do rakouských Alp na řeku Salzu, nebo plachtění na pramicích P550. Veškerou vodáckou výuku vedou zkušení instruktoři – vodáci, kteří mají akreditaci Ministerstva školství. Vrcholem oddílového roku je 14denní tábor na některé z českých, slovenských nebo polských řek.

Vojtěch Řídký
e-mail: vojta.ridky@skaut.cz