30. 5. 2020

Kroj vodních skautů

V našich oddílech nosíme kroje hlavně na závody, cesty, táborové nástupy, výročí a jiné důležité akce. Pro ty, kteří kroj nemají, je varianta krojové tričko, které se nosí se šátkem a může i nemusí být zakasané.
Kroj se dá koupit buď individuálně ZDE, nebo se jednou až dvakrát ročně dělá hromadná objednávka, která vychází o něco výhodněji. Ke kroji se kupují potřebné nášivky a lze i dobrovolně dokoupit ostatní krojové doplňky.

Jak se nosí kroj u nás:
Krojová košile se nosí vypraná a nejlépe i vyžehlená (na táboře se snažíme ji vždy poskládat, aby se nemačkala). Ke kroji se nosí tmavé (modré či černé), jednobarevné kalhoty nebo kraťasy. Délku rukávů si člověk upravuje podle délky kalhot. Děvčata si mohou vzít i tmavou sukni.
Boty se nosí uzavřené a přirozené barvy (ne neonové, zářivé barvy). Kluci mají kroj vždy zakasaný do kalhot, děvčata nemusí.
Kluci i holky nosí šátek pod límcem, nejlépe s turbánkem. Šátek, pokud není řečeno jinak, se může nosit jakýkoliv oficiální skautský (oddílový, věkových kategorií, národní, z akce, zahraniční aj.).
Jako pokrývku hlavy je možné vzít si bonbónek. Členové RS Error nosí modrý baret.
Pokud člověk má, může si vzít junácký opasek. Poté má kroj vždy zakasaný v kalhotách nehledě na pohlaví.
Posádka se snaží být na nástupech vždy sjednocená (rukávy, pokrývka hlavy, zakasaná košile apod.).

Odkaz na stránky Skautský kroj.

Kam patří nášivky:
Nášivky si každý našívá sám a rodiče maximálně pouze radí. Jednoduché šití je jednou ze základních dovedností a každý skaut by měl toto ovládat.

Levý rukáv – začíná se našívat úplně u lemu, nebo jeden prst od něho. Podle středové osy. Mezi každou nášivkou je poté jeden až dva prsty (podle výšky postavy) mezera. Nášivky jsou postupně od zvrcha.

Levý rukáv

  1. Domovenka – vodácká Znojmo
  2. Číslo oddílu –  vodácká 1
  3. Barvy oddílu – červená, šedá
  4. Znak oddílu  – šedý trojzubec na červeném poli, uprostřed střelka kompasu, dostává se podle zásluh
  5. Funkční štítky se na oddílových pozicích nenosí

Levá kapsa

  1. Slibový odznak – na středové ose nad patkou kapsy. Děvčata pod ním nosí modrý trojlístek. Slibák se nekupuje, ale dobrovolně získává. Skauti a skautky na Javořici, vlčata a žabičky na šestkovém táboře.
  2. Čekatelský/vůdcovský odznak – na středu kapsy
  3. Lipové lístky značící služební léta – dobrovolné (pozor na zbylé větší dírky) na patce kapsy, postupuje se od středu košile

Pravý rukáv – začíná se našívat úplně u lemu, nebo jeden prst od něho. Podle středové osy. Mezi každou nášivkou je poté jeden až dva prsty (podle výšky postavy) mezera. Podle středové osy. Nášivky jsou postupně od zvrcha.

Pravý rukáv

  1. Mezinárodní organizace  – kluci WOSM, holky WOSM+WAGGGS vedle sebe
  2. Nášivky vzdělávacích akcí – rádcáky, čekatelky, vůdcovky aj.
  3. Splněné výzvy – max. 2
  4. Splněné odborky – max. 3 v řadě

Pravá kapsa

  1. Mezinárodní domovenka – těsně nad patkou kapsy umístěná ve středové ose
  2. Účastnické nášivky (z akcí) – nad patkou kapsy
  3. Účastnické odznaky (z akcí) – na patce kapsy, blíže středu košile
Vodní skaut
Vodní skautka
Vodní vlče
Žabička
Nás Sýsa je ukázkový model